Thabane Zulu

Director-General of the Department of Energy in the Republic of South Africa

    Mr Thabane Zulu is the Director-General of the Department of Energy in the Republic of South Africa since October 2015. Prior to joining the Department of Energy, Mr Zulu worked for numerous organisations dating back from 1995.

    He served as the Director General of the Department of Human Settlements from May 2010 to September 2015. He was the Executive Director of Business Development at African Access (PTY) LTD from May 2007 to April 2010. He worked for the South African Local Government Association (SALGA) as the Executive Director for Development and Municipal Services from December 2006-March 2007.

    Mr Zulu was employed as a City Manager of Msunduzi Municipality in Kwa-Zulu Natal from 2003 to December 2006. Prior to this position, from August 2001 to February 2003 he was employed by the Department of Trade and Industry as the Director of International Trade and Economic Development dealing with Africa and Middle East.
    He worked as the City Administrator for Msunduzi Transitional Local Council in Pietermaritzburg from June 1997 to August 2000. He served as the Case Management Officer at the Commission for Conciliation Mediation and Arbitration from July 1996 to May 1997. Having served as the Trainer for Local Government Elections Msunduzi Transitional Local Council in Pietermaritzburg, Kwa-Zulu Natal from February to June 1995, he joined the Independent Mediation of South Africa as the Coordinator of Local Government Elections from June 1995 to June 1996.

    Qualification

    Mr Zulu holds numerous qualifications: they include a Masters of Business Administration which he obtained from MANCOSA in 2008, B Admin. (Honours) obtained from the University of Western Cape in 1995 and B Admin Degree also obtained from the University of Western Cape in 1994. In July 2000, Mr Zulu attended an Executive Leadership Training from the University of Virginia (United States).

    Professional

    He was previously a part time lecture at Mangosuthu Technikon, specialising in Public Management and Finance, from 1996 to 1998. He had served as a board member for the following organisations: South African Industrialisation Opportunities Centre (SAIOC); Institute of Local Government Management; UMgungundlovu FET; and Music School of Pietermaritzburg.